ΚΑΛΛΙΜΑΝΗ ΜΑΡΙΑ

ΣΠΟΥΔΕΣ

Πανεπιστημιακή και ανώτερη εκπαίδευση

-Aπόφοιτη του Tμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, 1987-1992

-Aπόφοιτη της Ανώτερης Σχολής Δραματικής Τέχνης του θεατρικού οργανισμού Μορφές, του θεάτρου Εμπρός, 1992-1996

 Κύκλοι σεμιναρίων

-Αρχαιολογία και Ιστορία της Τέχνης, Nanterre, Paris X, (Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών)

-Butoh με τον Iwana Massaki

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Α] Θέατρο

Παραστάσεις:

2017   Οιδίπους δοκιμές (“κάτω από την προσωπίδα ένα κενό), σκηνοθεσία Σ. Λιούλιου, Φεστιβάλ Φιλίππων

2017     Το κορίτσι που πέφτει, πέφτει, πέφτει, σκηνοθεσία Λ. Μπάουρ, Φεστιβάλ Αθηνών

2017      Colossus, σκηνοθεσία Θ. Παπακωνσταντίνου (Μητέρα)

2016    Η επανένωση της βόρειας με τη νότια Κορέα, Ζ. Πομερά, σκην. Ν. Μαστοράκης,       θέατρο Τέχνης Κάρολος Κουν (Γυναίκα Α΄, Ελίζ, Μυριάμ, κα Βεντρανί )

2016     Πεταλούδα σε πηγάδι, Β. Χατζηγιαννίδης, σκηνοθεσία Στ. Κρικρής (Ευθαλία)

2015  Τα παιδιά του ήλιου, Μ. Γκόρκι, σκηνοθεσία Ν. Μαστοράκης, θέατρο Τέχνης Κάρολος Κουν (Γελένα)

2014 Συγχώρεσέ με,  Αντώνης και Κωνσταντίνος Κούφαλη, σκηνοθεσία Ακύλα Καραζήση, Εθνικό Θέατρο (Γυναίκα 2)

2014  Ματωμένος γάμος, Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα, σκηνοθεσία Λένα Κιτσοπούλου,   Φεστιβάλ Αθηνών (Γειτόνισσα, Δούλα)

2013     Η εκδοχή του Μπράουνινγκ, Terence Rattigan, σκηνοθεσία Ελένη Σκότη (Μίλλυ)

2013     Tο κτίσμα, Φραντς Κάφκα, σκηνοθεσία Βίκυ Γεωργιάδου, Φεστιβάλ Αθηνών

2012     Frozen, Μπράιονι Λέιβερι, σκηνοθεσία Πάνος Κοκκινόπουλος ( Αγκνέτα )

2011  Στάλλερχοφ, Φραντς Ξάβερ Κρετς, σκηνοθεσία Βαγγέλης θεοδωρόπουλος   (Στάλλεριν)

2011   Μήδεια, Ευριπίδης, σκηνοθεσία Αντώνης Αντύπας, αρχαίο θέατρο Επιδαύρου   ( Τροφός, Κορυφαία του Χορού)

2011    Οι τρελές της κόλασης του Σαλπετριέρ, σκηνοθεσία Άννα Δημητριάδη, Γαλλικό         Ινστιτούτο Αθηνών

2011   Ανείπωτο – ο λόγος του Γ. Χειμωνά, σκηνοθεσία Τάκης Τζαμαργιάς, Φεστιβάλ     Αθηνών

2010     Τρωάδες, Ευριπίδης, σκηνοθεσία Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος (Ανδρομάχη )

2009     Reality, σκηνοθεσία Αντζελα Μπρούσκου, Θέατρο Παλλάς

2008     Λάσπη, Βαγγέλης Χατζηγιαννίδης, σκηνοθεσία  Λίλη Μελεμέ (Θήτα)

2007     Βάσσα, Μαξίμ Γκόργκι, σκηνοθεσία  Στάθης Λιβαθηνός ( Άννα)

2006     Μαυροπούλι, Ντέιβιντ Χάροουερ, σκηνοθεσία Βίκυ Γεωργιάδου(Ούνα )

2006    Μικροπράγματα, Έντα Γουόλς, σκηνοθεσία Βίκυ Γεωργιάδου, Φεστιβάλ Αθηνών  (Γυναίκα)

2005     Πάρτυ γενεθλίων, Χάρολντ Πίντερ, σκηνοθεσία Αντώνης Αντύπας ( Λούλου )

2005     Επανασύνδεση, Ντέιβιντ Μάμετ, σκηνοθεσία Δημήτρης Καταλειφός ( Κάρολ )

2005  Βασιλιάς Ιωάννης, Ουίλλιαμ Σαίξπηρ, σκηνοθεσία Νίκος Χατζόπουλος  (Bασίλισσα Ελινόρη, Παντόλφο )

2004     Χειμωνιάτικο παραμύθι, Ουίλλιαμ Σαίξπηρ, σκηνοθεσία Lilo Baur ( Ερμιόνη )

2003   Ποιος φοβάται την Βιρτζίνια Γουλφ, Έντουαρντ Αλμπυ, σκηνοθεσία Γρηγόρης Βαλτινός ( Χάνυ )

2003     Φλαντρώ, Παντελής Χορν, σκηνοθεσία Βασίλης Νικολαϊδης( Χρύσω)

2002  Οι μέρες πριν έρθεις, Ανδρέας Φλουράκης, σκηνοθεσία: Γιάννης Μόσχος  (Μητέρα)

2000    Σοφολογιότατες, Μολιέρος, σκηνοθεσία: Θοδωρής Αμπαζής (Φιλαμίντ )

1999 Σονάτα των Φαντασμάτων, Αυγούστος Στριντμπέργκ, σκηνοθεσία: Άσπα Τομπούλη, Εθνικό Θέατρο ( Κόρη )

1999  Χειμωνιάτικο παραμύθι, Ουίλλιαμ Σαίξπηρ, σκηνοθεσία: Βασίλης Νικολαϊδης (Περντίτα)

1998     Θραύσματα, σκηνοθεσία Άννα Δημητριάδη, Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης

1997    Αγγέλα, Γιώργος Σεβαστίκογλου, σκηνοθεσία: Τάσος Μπαντής ( Αγγέλα, Νέρα)

 Β] Κινηματογράφος

2016 Η Επιφάνεια των πραγμάτων, σκηνοθεσία Ν. Μπινιαδάκη

2016 Mελτέμι, σκηνοθεσία Ζ. Σπυράκη (μικρού μήκους)

2015 Νοτιάς, σκηνοθεσία: Τάσος Μπουλμέτης, (υποψήφια πρώτου γυναικείου ρόλου, Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, 2016)

2015 Suntan, σκηνοθεσία: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, (46th International Film Festival Rotterdam)

2014 Interruption, σκηνοθεσία: Γιώργος Ζώης (72ο Διεθνές Φεστιβάλ Βενετίας, Orizzonti , Σεπτέμβριος 2015,  56ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, Διεθνές Διαγωνιστικό, Νοέμβριος 2015)

2013 Στο σπίτι, σκηνοθεσία: Θανάσης Καρανικόλας (Βραβείο της Οικουμενικής Επιτροπής στο 64ο Διεθνές Φεστιβάλ Βερολίνου, Φόρουμ, Φεβρουάριος 2014, βραβείο πρώτου γυναικείου ρόλου, Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, 2015)

2013 Το μικρό ψάρι, σκηνοθεσία: Γιάννης Οικονομίδης (64ο Διεθνές Φεστιβάλ Βερολίνου, Επίσημο Διαγωνιστικό, Φεβρουάριος 2014)                                                          2013 Miss violence, σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Αβρανάς (Aργυρό λιοντάρι στο 70ό Διεθνές Φεστιβάλ Βενετίας, βραβείο σεναρίου στο 24ο Διεθνές Φεστιβάλ Στοκχόλμης)

2012 H αιώνια επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά, σκηνοθεσία: Ελίνα Ψύκου (πρώτο βραβείο στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κάρλοβι Βάρι – Works in progress, 2012, επίσημη συμμετοχή στο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ του Βερολίνου – Forum, 2013)

2012 Beatitudes, σκηνοθεσία: Αριστοτέλης Μαραγκός (μικρού μήκους)

2012 TRFCK, σκηνοθεσία: Ζήσης Κοκκινίδης, Γιάννης Παπασπύρου(μικρού μήκους)

2011 Άγιοι Πάντες, σκηνοθεσία: Σωτήρης Γκορίτσας,

2010 Mαχαιροβγάλτης, σκηνοθεσία: Γιάννης Οικονομίδης (15ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Μπουσάν, 27ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Χάιφα, βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, βραβείο Orpheus στο Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου του Λος Άντζελες, υποψήφια πρώτου γυναικείου ρόλου, Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου. 2011)

2010 Χώρα Προέλευσης, σκηνοθεσία: Σύλλας Τζουμέρκας (25ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας – Critics’ Week)

Γ] Τηλεόραση

2008 Δέκα, σκηνοθεσία: Πηγή Δημητρακοπούλου

2005  Εν Ιορδάνει, σκηνοθεσία: Πηγή Δημητρακοπούλου

1998 Νυχτερινό Δελτίο, σκηνοθεσία: Πάνος Κοκκινόπουλος

Δ] Διδασκαλία

2015-16 Μάθημα υποκριτικής στην Δραματική Σχολή ΙΑΣΜΟΣ.

ΓΛΩΣΣΕΣ

Αγγλικά

Γαλλικά (Sorbonne II, Iστορία της Τέχνης, Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών)