ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ, ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ ΘΕΑΤΡΟΥ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
 
Έναρξη λειτουργίας τμημάτων :
Α) ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ
Β) ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ ΘΕΑΤΡΟΥ
Την Παρασκευή  16 Δεκεμβρίου 2016  και ώρα 18:00-22:00, αρχίζει η λειτουργία του τμήματος Κινηματογράφου στο  κτήριο «ΚΚΑΧ» της Σχολής. Υπεύθυνη Καθηγήτρια είναι η σκηνοθέτις Κατερίνα Ευαγγελάκου.
Το Σάββατο  17 Δεκεμβρίου 2016  και ώρα 13:00-17:00, στον ίδιο χώρο, αρχίζει η λειτουργία του τμήματος Σκηνοθεσίας θεάτρου. Υπεύθυνος Καθηγητής είναι ο σκηνοθέτης Νίκος Διαμαντής.
Πρόκειται για σεμινάρια που περιλαμβάνουν κύκλο μαθημάτων 50 (πενήντα) τουλάχιστον ωρών το καθένα. Τα πλήρη προγράμματα των σεμιναρίων για τη σπουδαστική περίοδο 2016-2017 θα ανακοινωθούν σύντομα από τη γραμματεία.
Να σημειωθεί ότι στα σεμινάρια μπορεί να μετέχει (κατόπιν συνέντευξης) και περιορισμένος αριθμός ενδιαφερομένων ηθοποιών / σπουδαστών άλλων σχολών.
Πληροφορίες-Αιτήσεις στη γραμματεία της Σχολής στο τηλ. 210 5622799.

ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

 

Οι εισαγωγικές  εξετάσεις της Σχολής  μας θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα 20 Σεπτεμβρίου .
Πληροφορίες – αιτήσεις στη γραμματεία της σχολής (210 5622799) και στο agvdrama@gmail.com.
Υπενθυμίζουμε ότι την προσεχή σπουδαστική περίοδο (2016-17) θα λειτουργήσουν δύο ισότιμα τμήματα Α’ έτους. Το πρώτο θα αποτελείται από αυτούς που επιλέχθηκαν από την επιτροπή των καθηγητών της σχολής και το δεύτερο από εκείνους που επιλέχθηκαν τόσο από την επιτροπή όσο και από την αρμόδια επιτροπή του Υπουργείου Πολιτισμού.
Η έναρξη των μαθημάτων της σχολής προγραμματίζεται για την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου 2016.
Ο διαχωρισμός των τμημάτων θα γίνει μετά την εξαγωγή των αποτελεσμάτων του Υπουργείου Πολιτισμού.

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο Πολιτισμού οι ημερομηνίες για την υποβολή αιτήσεων συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις και είναι οι εξής :
Από Δευτέρα 22/08/2016 έως την Παρασκευή 09/09/2016.
Οι εξετάσεις αρχίζουν την Τετάρτη 28/09/2016.

Οι ημερομηνίες των εξετάσεων της Σχολής θα ανακοινωθούν τη Δευτέρα 05/09/2016.

Η υποβολή αιτήσεων συνεχίζεται εδώ.

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2016

 

ΠΕΜΠΤΗ 12/05/2016 ώρα:3.30-7.30μ.μ(ΣΧΟΛΗ)              

ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΕΑΤΡΟΥ-ΔΡΑΜΑΤΟΛΟΓΙΑ, ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ-ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ. ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ.  (Γ΄ ΕΤΟΣ)Υπεύθυνοι καθηγητές : ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΔΕΜΕΡΤΖΗ, ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΜΠΑΝΕΛΛΗ, ΘΑΝΟΣ ΦΩΣΚΑΡΙΝΗΣ.

 

ΠΕΜΠΤΗ 26/05/2016 ώρα:3.30-10.30μ.μ(ΣΧΟΛΗ)           

ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΕΑΤΡΟΥ-ΔΡΑΜΑΤΟΛΟΓΙΑ, ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ-ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ,ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ

Υπεύθυνοι καθηγητές : ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΔΕΜΕΡΤΖΗ, ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΜΠΑΝΕΛΛΗ , ΘΑΝΟΣ ΦΩΣΚΑΡΙΝΗΣ(Α, Β ΕΤΟΣ)

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27/05/2016  ώρα: 7.30 μ.μ ΣΧΟΛΗ)               

ΜΟΥΣΙΚΗ-ΤΡΑΓΟΥΔΙ Υπεύθυνος καθηγητής: ΑΝΡΙ  ΚΕΡΓΚΟΜΑΡ  (Α, Β , Γ ΕΤΟΣ)

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 06/06/2016 ώρα:8.30 μ.μ (Κ.Κ.Α.Χ)      

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΩΝ Γ΄ ΕΤΟΥΣ /ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ / Υπεύθυνος καθηγητής:ΘΕΜΗΣ ΠΑΝΟΥ (Γ ΕΤΟΣ): «ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ» ΦΙΟΝΤΟΡ  ΝΤΟΣΤΟΓΙΕΦΣΚΙ

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 08/06/2016 ώρα:8.30 μ.μ (Κ.Κ.Α.Χ)      

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΩΝ  Γ ΕΤΟΥΣ /ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ / Υπεύθυνος καθηγητής: ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΕΣΠΙΡΙΤΟΥ : «ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ» ΣΟΝΤΕΡΛΟ ΝΤΕ ΛΑΚΛΟ

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/06/2016 ώρα: 6.30μ (Κ.Κ.Α.Χ)   

ΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ Υπεύθ. καθηγήτρια: ΜΑΡΙΑΝΘΗ ΣΟΝΤΑΚΗ (Α,Β΄ ΕΤΟΣ) «ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ»/

 

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΩΝ  Γ ΕΤΟΥΣ /ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ / Υπεύθυνος καθηγητής: ΓΙΑΝΝΗΣ  ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ: «ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ»ΑΛΕΚΟΣ ΓΑΛΑΝΟΣ / ΧΟΡΟΣ:   ΣΙΜΩΝ ΠΑΤΡΟΚΛΟΣ:  «ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ»

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 13/6/2016 ώρα:8.30 μ.μ(ΣΧΟΛΗ)          

ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ / Υπεύθυνος καθηγητής: ΝΙΚΟΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ( Β ΄ΕΤΟΣ) «ΑΦΗΓΗΜΑΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ»

 

ΤΡΙΤΗ  14/06/2016 ώρα: 6.00 μ.μ(ΣΧΟΛΗ)            

ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ /Υπεύθυνη καθηγήτρια: ΜΑΡΙΑ ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ: «ΑΜΛΕΤ» ΟΥΙΛΛΙΑΜ ΣΑΙΞΠΗΡ( Β΄ ΕΤΟΣ)

 

ΤΕΤΑΡΤΗ  15/06/2016 ώρα:6.30 μ.μ (Κ.Κ.Α.Χ) 

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΩΝ  Γ ΕΤΟΥΣ ΥΠ.ΠΟ /   Υπεύθυνοι καθηγητές: ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΕΣΠΙΡΙΤΟΥ: «ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ» ΣΟΝΤΕΡΛΟ ΝΤΕ ΛΑΚΛΟ,  ΘΕΜΗΣ ΠΑΝΟΥ: «ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ» ΦΙΟΝΤΌΡ ΝΤΟΣΤΟΓΙΕΦΣΚΙ,  ΓΙΑΝΝΗΣ  ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ: «ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ»ΑΛΕΚΟΣ ΓΑΛΑΝΟΣ /    ΧΟΡΟΣ: ΣΙΜΩΝ ΠΑΤΡΟΚΛΟΣ

 

ΠΕΜΠΤΗ 16/06/2016 ώρα: 6.00 μ.μ(ΣΧΟΛΗ)      

ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ / Υπεύθυνος  καθηγητής:Φ.ΚΑΤΕΧΟΣ(Α΄,Β΄ ΕΤΟΣ) «ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ», «ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΚΟΥΚΛΕΣ»

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/06/2016 ώρα:6.30 μ.μ (Κ.Κ.Α.Χ) 

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΩΝ  Γ ΕΤΟΥΣ ΥΠ.ΠΟ /   Υπεύθυνοι καθηγητές: ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΕΣΠΙΡΙΤΟΥ: «ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ» ΣΟΝΤΕΡΛΟ ΝΤΕ ΛΑΚΛΟ,  ΘΕΜΗΣ ΠΑΝΟΥ: «ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ» ΦΙΟΝΤΌΡ ΝΤΟΣΤΟΓΙΕΦΣΚΙ,  ΓΙΑΝΝΗΣ  ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ: «ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ»ΑΛΕΚΟΣ ΓΑΛΑΝΟΣ /    ΧΟΡΟΣ/ ΣΙΜΩΝ ΠΑΤΡΟΚΛΟΣ

 

ΤΕΤΑΡΤΗ  22/06/2016 ώρα: 9.30 π   (Κ)                  

ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΕΣ Γ ΕΤΟΥΣ ΓΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΥΠ.ΠΟ.Α /   Υπεύθυνοι καθηγητές: ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΕΣΠΙΡΙΤΟΥ , ΘΕΜΗΣ ΠΑΝΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ  ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ , ΣΙΜΩΝ ΠΑΤΡΟΚΛΟΣ.

 

ΠΕΜΠΤΗ 23/06/2016 ώρα: 8.00 μ.μ  (Κ.Κ.Α.Χ) 

ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ- ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ / Υπεύθυνος καθηγητής:/ΜΙΧΑΗΛ ΖΑΪΜΠΕΛ (Β΄ΕΤΟΣ) “ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ»

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/06/2016  ώρα: 8.00μ.μ(ΣΧΟΛΗ)               

ΧΟΡΟΣ-ΚΙΝΗΣΗ/ Υπεύθυνη καθηγήτρια:ΣΕΣΙΛ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΥ(Β΄ΕΤΟΣ) «PINK”/ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ / Υπεύθυνος καθηγητής: ΓΙΑΝΝΗΣ  ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ (Γ ΕΤΟΣ) «ΡΟΜΠΕΡΤΟ ΤΣΟΥΚΟ» ΜΠΕΡΝΑΡ –ΜΑΡΙ ΚΟΛΤΕΣ

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 27/06/2016 ώρα:8.30 μ.μ (Κ.Κ.Α.Χ)      

ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ / Υπεύθυνος καθηγητής:ΛΟΥΚΑΣ ΘΑΝΟΣ (Α,  Β ΄ΕΤΟΣ) «ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΔΕΣΜΩΤΗΣ» ΚΑΙ «ΟΡΕΣΤΕΙΑ» ΑΙΣΧΥΛΟΥ

 

ΤΡΙΤΗ  28/06/2016 ώρα:8.30 μ.μ (Κ.Κ.Α.Χ)           

ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ/Υπεύθ.καθηγήτρια:ΜΑΡΙΑ ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ (Α΄ΕΤΟΣ)«ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΡΑΙΧ»ΣΑΡΛΟΤΤΕ ΜΠΕΡΑΝΤ

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 01/07/2016 ώρα:7.30.μ (Γ.ΡΙΤΣΟΣ)

ΧΟΡΟΣ / Υπεύθυνος καθηγητής: ΣΙΜΩΝ ΠΑΤΡΟΚΛΟΣ (Β ΄ΕΤΟΣ) «BΩΒΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ»/ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ «ΒΑΚΧΕΣ» ΕΥΡΥΠΙΔΗ /Υπεύθυνη καθηγήτρια: ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΜΠΑΝΕΛΛΗ (Β΄ ΕΤΟΣ)/ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ/ Υπεύθυνος καθηγητής: ΑΝΔΡΕΑΣ ΘΩΜΟΠΟΥΛΟΣ: «Νέοι δημιουργοί» (Α, Β ,Γ ΕΤΟΣ)

 

ΔΕΥΤΕΡΑ   04/07/2016 ώρα: 7.30 μ.μ  (ΣΧΟΛΗ)  

ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ / Υπεύθυνος καθηγητής:ΝΙΚΟΛΑΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ (Α΄ΕΤΟΣ) «Η ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΣΤΑΧΤΗΣ »

 

ΤΡΙΤΗ  05/07/2016 ώρα:8.00 μ.μ (Κ.Κ.Α.Χ)           

ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ- ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ / Υπεύθυνοi καθηγητές :ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΕΣΠΙΡΙΤΟΥ (Α΄ ΕΤΟΣ) (ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ) /

ΓΙΑΝΝΗΣ  ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ (Β΄ ΕΤΟΣ): «ΚΕΚΛΕΙΣΜΕΝΩΝ ΤΩΝ ΘΥΡΩΝ»ΖΑΝ ΠΩΛ ΣΑΡΤΡ

 

ΠΕΜΠΤΗ 07/07/2016 ώρα:8.00 μ.μ (Κ.Κ.Α.Χ)

ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ / Υπεύθ. καθηγητής:ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΕΣΠΙΡΙΤΟΥ (Β΄ΕΤΟΣ)«Η ΟΠΕΡΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΡΑΣ»ΜΠΕΡΤΟΛΤ ΜΠΡΕΧΤ

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08/07/2016 ώρα:8.30 μ.μ  (ΣΧΟΛΗ)

ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ / Υπεύθυνος καθηγητής : ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ (Α΄ΕΤΟΣ) «ΜΟΝΟΓΡΑΜΜΑ»ΟΔΥΣΣΕΑ  ΕΛΥΤΗ

2016-2017

 

Την προσεχή σπουδαστική περίοδο (2016-17) θα λειτουργήσουν δύο τμήματα Α’ έτους. Το πρώτο θα αποτελείται από αυτούς που επιλέχθηκαν από την επιτροπή των καθηγητών της σχολής και το δεύτερο από εκείνους που επιλέχθηκαν τόσο από την επιτροπή όσο και από την αρμόδια επιτροπή του Υπουργείου Πολιτισμού. Η έναρξη των μαθημάτων της σχολής προγραμματίζεται για την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου 2016. Ο διαχωρισμός των τμημάτων θα γίνει μετά την εξαγωγή των αποτελεσμάτων του Υπουργείου Πολιτισμού.